Papua Yeni Gine’de toprak kayması: 100’den fazla ölü var

Avustralya’nın kuzeyindeki Papua Yeni Gine’de meydana gelen toprak kaymasında 100’den fazla kişinin öldüğünün tahmin edildiği bildirildi. Avustralya kamu yayın kurumu ABC’nin haberine göre, başkent Port Moresby’nin 600 kilometre kuzeybatısındaki Enga eyaletine bağlı Kaokalam köyünde gece saatlerinde toprak kayması meydana geldi. Enga eyaletindeki toprak kaymasında, kırsal alanda bulunan Kaokalam adlı köydeki evlerin heyelandan etkilendiği duyuruldu.

Ninga Role adlı yerel sakin Reuters’e yaptığı açıklamada, sabaha karşı 03.00 sıralarında Kaokalam köyünü vuran toprak kaymasında, birçoğunun içinde hâlâ uyuyan insanların bulunduğu 50’den fazla evin toprak altında kaldığını söyledi. Ölenlerin sayısının yaklaşık 300 olduğunu, bunların arasında kardeşi ve kuzeninin de bulunduğunu dile getirdi. Avustralya kamu yayın kurumu ABC ise, en az 100 kişinin hayatını kaybetmiş olabileceğini aktardı.

Başbakan James Marape, henüz tam olarak bilgilendirilmediğini ancak yetkililerin olay yerinde müdahalede bulunduğunu söyledi. Marape, “Yıkımın boyutu ve can kaybı hakkında tam olarak bilgi sahibi olduğumda daha fazla bilgi paylaşacağım” dedi.

Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong da olayla ilgili yaptığı açıklamada, “Kaokalam köyünde meydana gelen heyelanın ardından PNG halkına en içten taziyelerimizi gönderiyoruz. Can kaybı ve yıkım kahredici. Dostlar ve ortaklar olarak Avustralya, yardım ve kurtarma çabalarına yardımcı olmaya hazırdır” ifadelerini kullandı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir